Найробі, Кенія, 24 січня 2022 р. На підтримку Всесвітнього дня освіти та у відповідь на запити викладачів щодо необхідності нових екологічних матеріалів, секретаріат з озону Програми ООН з навколишнього середовища використовував анімацію та ігри для розробки новаторських методичних планів для викладачів та підручників для студентів.
В орієнтованих на дітей та підлітків (8-12 років) коротких анімаційних сюжетах «Земля: перезавантаження» з героями Ноксом, Терраном та Саганом розповідається про історію порятунку озонового шару. З цим методичним посібником можна безкоштовно ознайомитись в Інтернеті на навчальній платформі секретаріату з озону. Підготовлені спеціально для задоволення попиту на якісні та інноваційні віртуальні навчальні матеріали методичні посібники були також адаптовані для друку у формі коміксів і виставлені для загального доступу.
Перший етап розробки методичних посібників спрямований на створення основи для розвитку науки про навколишнє середовище з метою сприяння освіті, підвищення обізнаності та стимулювання серед молоді продовження руху на захист озонового шару. Орієнтований на підлітків другий етап знаходиться у стадії розробки та результати будуть незабаром представлені.
«Я не можу передати словами важливість продовження охорони озонового шару та історії Монреальського протоколу під час гострої кліматичної кризи, – сказала виконавчий секретар секретаріату з озону Мег Секі. – Це історія надії молодого покоління. Крім того, це нагадування всім нам про те, що ми повинні прагнути глобальної співпраці та партнерства з метою розробки та здійснення світової екологічної політики на основі науки».
Озоновий шар є невидимим щитом, який знаходиться на висоті 15-35 км над поверхнею Землі в стратосфері і захищає людей, тварин, рослини та життєво важливі екосистеми від шкідливого ультрафіолетового випромінювання.
У 80-х роках ХХ століття вчені виявили величезну дірку в озоновому шарі, яка утворилася внаслідок викидів хлорфторвуглеців (ХФУ). Цей штучний хімікат використовувався у багатьох продуктах – аерозолях, холодильниках, кондиціонерах, ізоляційних пінах, вогнегасниках, розчинниках та багато іншої продукції.
Попереджені вченими, світові лідери та політики об’єдналися, щоб вжити термінових заходів для контролю та поетапної відмови від ХФУ та інших озоноруйнівних речовин у всьому світі. У 1987 році було прийнято Монреальський протокол з руйнівних озоновий шар речовин. Після цього він отримав загальну підтримку 197 країн та Європейського союзу, що зробило його одним із найуспішніших природоохоронних договорів усіх часів. Поетапна відмова від озоноруйнівних речовин також значною мірою допомогла у стримуванні зміни клімату, оскільки ці речовини є сильнодіючими парниковими газами.
Проте відновлення пошкодженого озонового шару рівня 1980 року займе десятиліття. Для цього потрібна постійна пильність та готовність захисту з боку учасників Монреальського протоколу та майбутніх поколінь. Перед наступним поколінням молоді стоїть багато екологічних проблем. Але історія озонового шару та світової співпраці заради його захисту – це історія надії. Монреальський протокол нагадує, що об’єднання миру для співпраці та партнерства під керівництвом науки дає людству можливість подолати великі глобальні кризи.