23.12.2021 разом з колегами з громадської ради Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України дізналися від виконуючого обв’язки Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Україні Руслана Стрільця та представників Офіс Президента України, Кабінет Міністрів України, Міністерство цифрової трансформації України, TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах, Офіс ефективного регулювання BRDO, Microsoft Ukraine, GIZ Ukraine про що реформи, зокрема у сфері управління відходами можливі не тільки через прийняття змін у законодавстві. Реформа в дії – коли ми всі змінюємо своє відношення до питання чи проблеми, і професійно та цілеспрямовано впроваджуємо нові продукти, стандарти, послуги і сервіси, необхідні для вдосконалення і змін на краще.
Громадська Рада при Міндовкілля підготувала навчальний онлайн семінар навчальний онлайн семінар про переваги і користування послугами ЕкоСистеми на https://eco.gov.ua. Представники ГО «Інститут сталих реформ і проєктних робіт» отримали відповідний Сертифікат і можуть надати консультації, наприклад як:
Подати е-декларацію про відходи. Для всіх підприємств. Великих – які отримують дозвіл у сфері поводження з відходами, або інші – декларувати про обсяг відходів, який вони утворили. Е-декларування просто і доступно. Це дозволить перш за все отримати реальну картину про обсяги утворення виробничих. Зараз, нажаль більшість підприємств середнього та малого бізнесу взагалі не подають данні на папері, через складність процедури, відсутність перевірок та малі штрафи.
Швидко і зручно отримати дозвіл на ввезення чи вивезення з країни товарів, що входять до “зеленого переліку”. Це одна з послуг Міндовкілля що має найбільший попит. Але з нею пов’язані купа скарг і підробок документу недобросовісних підприємців. Цифри, які сьогодні надає Мінфін і митниця, свідчать, що через кордон проїжджає набагато більше відходів, ніж надходить до Міндовкілля звернень щодо отримання висновку на їх перевезення.
Можливість подати документи на отримання дозвільного документа онлайн стала доступною з березня цього року. Це був один з перших електронних сервісів ЕкоСистеми якій дуже складно правувався. Було нерозуміння і певне блокування від деяких органів, підприємств. Але громадська рада і експертне середовище підтримували розвиток е-послуг ЕкоСистеми з самого початку. Тому що це важливий крок на шляху виведення з обігу тентового бізнесу і запобігання корупції у сфері управління відходами та іншими сферами що знаходяться в управлінні Міндовкілля.
Сьогоднішнє нововведення робить послугу повністю paperles»: підприємці більше не отримуватимуть паперових “Висновків…”, натомість про право ввезти чи вивезти відповідний товар свідчитиме запис в електронному реєстрі. Співробітники митниці генеруватимуть QR-код з реєстру, в якому буде міститись вся необхідна інформація про підприємство.
Завантажити офіційний QR-витяг з 7 відкритих реєстрів міністерства. Щороку Міндовкілля отримуємо близько звернень із запитом екологічної інформації.
Раніше громадяни, громадські організації, бізнес та інші зацікавлені сторони були вимушені чекати на відповідь від 5 до 30 днів, сплачувати за додатковий обсяг копій документів (якщо їх було більш ніж 10 сторінок), а часом отримували відмови через допущені технічні помилки.
Зараз кожен може зайти на ЕкоСистему та самостійно у 2 кліки згенерувати QR-витяг з 7 відкритих реєстрів, миттєво та абсолютно безкоштовно. Потім PDF-файл із витягом можна завантажити на ПК чи смартфон.