Представники ГО “Інститут сталих реформ і проектних робіт” взяли участь у Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія», що відбувся 7-9 червня 2021 року.
Захід став частиною організованої під патронажем Президента України програми з 30 щотижневих форумів, присвячених 30-річчю незалежності країни та присвячених обговоренню її життєво важливих проблем.
Президент України Володимир Зеленський взяв особисту участь у роботі форуму.
З боку представників органів державної влади звучали обнадійливі заяви, що стосуються перспектив реалізації регіонального демонстраційного проекту.
Заступник міністра Руслан Стрілець наголосив на необхідності ухвалення нових правил регулювання, нового базового закону, який встановлює цивілізовані рамки для впровадження Директиви Європейського парламенту 2008/98/ЄС. Він представив онлайн-платформу «ЕкоСистема», де, зокрема, можна отримати висновок про транскордонне перевезення відходів, ліцензію на відходи, лісорубний квиток, сертифікат походження деревини, декларацію про відходи, дозвіл на спецводокористування.
Постійний координатор ООН в Україні Оснат Лубрані та керівник секції енергетики та навколишнього середовища у групі підтримки України при Європейській Комісії Торстен Веллерт, представники адміністрації президента, кабінету міністрів, Верховної Ради, міжнародних організацій, впливових громадських організацій, громадських рад, міжнародні експерти обговорили найважливіші завдання , що стоять перед усім людством, усіма країнами, урядами та громадянами.
Олег Бондаренко, голова Парламентського комітету з питань екологічної політики, розповів, що увага Комітету спрямована на внесення законопроектів, які б змінили підходи до виробничої діяльності та встановили прості та зрозумілі правила, спрямовані на запобігання забруднення навколишнього середовища. Наразі, крім проекту закону 2207-1д про управління відходами, Комітетом готуються такі законопроекти:
- № 4167 «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності», спрямований на застосування найкращих доступних технологій та методів управління промисловістю для зменшення навантаження на навколишнє середовище;
- № 5339 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізму регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», що передбачає обов’язкове використання автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин, визначення якості атмосферного повітря та оцінку впливу його забруднення на здоров’я та життя.
Прийняти ці законопроекти розраховують до кінця липня. Опір їхньому прийняттю з боку підприємств-забруднювачів передбачається подолати спільними зусиллями Мінприроди, Президента та Верховної Ради.
Про законопроект 2207-1д «Про управління відходами» розповів народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олександр Маріковський:
— Законопроект 2207-1д перебуває у комітеті вже півроку. Комітет над ним працює, щоб максимально якісно підійти до виконання рамкової реформи, яка, у свою чергу, відповідно до Угоди про асоціацію, вводить у дію кілька європейських директив, зокрема 98, 75 та 31. Верховна Рада розуміє актуальність цього питання. Президент України тримає питання на особистому контролі, що зафіксовано у законі №111/2021 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 23 березня 2021 року «Про виклики та загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації». Важливо зрозуміти, що узгодження кожної позиції – досягнення балансу між status quo і новим сектором економіки. Це баланс між централізованою Україною минулого та децентралізованою, яку заклали та побудували зараз. Це означає, що місцеве самоврядування має нести додаткову відповідальність, але давати можливість бізнесу рухатися в рамках цього закону. Бо саме бізнес – рушійна сила економічних процесів.
Народний депутат Олена Криворухан, крім проекту Закону 2207-1D, зупинився на фінансових та економічних інструментах для реформування сфери управління відходами, включаючи оновлення системи податку та зборів, а також екологічне страхування.
Світлана Берзіна, голова Громадської ради в Міністерстві внутрішніх справ, Президент ВОО “Жива Планета”, у своїй промові закликала до пропаганди стійкого споживання та виробництва, привела успішні приклади впливу на ринок за допомогою нецінових критеріїв для державних закупівель, вирішення серйозні екологічні проблеми шляхом розробки відповідних стандартів та правил. Також була відмічена необхідність реформувати систему податків та зборів за стимулювання свідомого бізнесу та впровадження обмежень на порушників.
Габріельський Зауер, керівник проекту Deutsche Gesellschaft Für International Zusammenarbeit (GIZ) в Україні, представив найкращі доступні технології у сфері протидії індустріальному забрудненню, розповіла про переваги до отримання дозволів в Інтернеті, передбачені законопроектом № 4167 ” запобігання, зменшення та контролю забруднення, що виникає внаслідок промислової діяльності, боротьби з корупцією.
У стороні обговорювалися пріоритетні питання для поекту, а саме: прискорення законодавчих та регуляторних змін у сфері поводження з небезпечними відходами та електронним та електричним обладнанням, впровадження компенсаційних механізмів для свідомого учасника ринку, усвідомлення обізнаності спільного обізнаності щодо проекту на місцевому рівні, Поліпшення спілкування з партнерами та зацікавленими сторонами проекту на національному рівні, створення робочої групи для зміцнення потенціалу проекту.
Тетяна Тимочко, відомий громадський актор у галузі охорони навколишнього середовища, президент Всеукраїнської громадської організації “Екологічна Ліга”, підкреслив необхідність систематичного підходу до реформування обсягу екологічного моніторингу та контролю, оскільки емітентів забруднення Необхідно зрозуміти чіткі правила, щоб свідомо перекладати підприємства в цивілізованій системі та зменшити промислове забруднення в контексті своєї діяльності, дотримуються екологічного законодавства, не дозволяючи проявам корупції в місцях.