Індустріальні кластери – шлях до декарбонізації важкої промисловості

Є підстави сподіватися на прогрес у вирішенні кліматичної кризи. Сектори транспорту та виробництва електроенергії декарбонізуються прискореними темпами, а компанії та уряди віддають перевагу цілям нульового викиду вуглецю. Але одна важлива галузь відстає в цій тенденції: промисловість.

Ця величезна частка викидів, що змінюють клімат, від одного сектора є так само величезною можливістю для скорочення викидів у глобальному масштабі. Якщо компанії та уряди не почнуть впроваджувати сьогоднішні проривні технології скорочення викидів вуглецю в промисловість швидко й ефективно, є ризик підірвати прогрес, який досягнуто в інших частинах економіки.

Уряди, промислові корпорації, фінансисти та постачальники технологій повинні об’єднатися, щоб планувати, фінансувати та виконувати зусилля з декарбонізації на цих об’єктах. Для урядів ці зусилля окупляться у вигляді значного, сталого скорочення викидів вуглецю, що забезпечить великий прогрес у виконанні зобов’язань щодо вуглецевої нейтральності.

За даними Всесвітнього Економічного Форуму   :

  • на промисловий сектор припадає 30% світових викидів і приблизно 37% світового споживання енергії;
  • буде важко декарбонізувати промислові операції, такі як виробництво цементу, чавуну, сталі та нафтохімічних продуктів, але це завдання здійсненне;
  • це робить створення індустріальних кластерів, де обробні галузі розташовані спільно, величезною можливістю для скорочення викидів.

Індустріальні кластери – найкращі місця для початку руху промислової декарбонізації. Це географічні райони, де розташовані групи обробних галузей, що забезпечують можливості для масштабування, розподілу ризиків і ресурсів, агрегації та оптимізації попиту.

Приблизно 3000 промислових кластерів Європи припадають на 20% викидів на континенті.

Чому варто почати з промислових кластерів?

Ефективність спільного використання ресурсів і послуг, зокрема енергії, є основною перевагою промислових кластерів. Дослідження 2014 року показало, що індустріальний парк, що складається з сталеливарного заводу, цементного заводу, заводу по виготовленню добрив і переробленого паперу, досяг 21% економії енергії за рахунок інтеграції тепла та спільного використання інших продуктів. Використання відновлюваних ресурсів промислового масштабу – зеленого водню, сонячної теплової енергії, сонячної батареї та інших технологій – сприяє подальшій економії.

Приклад успіху. Компанія Heliogen  розробила технологію концентрованої сонячної енергії з підтримкою штучного інтелекту для промислових об’єктів, маючи на увазі масштабованість. Сонячна технологія з підтримкою штучного інтелекту, що забезпечує тепло, електрику або чисте водневе паливо для одного промислового об’єкта, може значно зменшити викиди вуглецю з цього об’єкта; одна й та ж технологія, розширена для забезпечення чистою енергією кількох об’єктів, розташованих разом, може на порядки збільшити вплив скорочення викидів вуглецю.

На додаток до скорочення вуглецевих слідів (що більш важливий крок для зростаючої глобальної групи інвесторів, орієнтованих на ESG), промислові корпорації забезпечать сталу економію витрат. Банки та інші фінансові організації отримають нові можливості для фінансування капітальних проектів із надійною віддачою від інвестицій. А компанії, які розробляють передові енергетичні технології, отримають можливості для виконання обіцянок скоротити промислові викиди вуглецю, які важко зменшити, і отримають за це гроші.

Декарбонізація промислових кластерів призведе до поштовху глобальних зусиль з декарбонізації, створюючи трильйони доларів вартості для державних і приватних зацікавлених сторін. Найбільші уряди та компанії світу повинні співпрацювати з інноваційними постачальниками тепла, електроенергії, водневого палива та інших енергоресурсів з низьким вмістом і без вмісту вуглецю, щоб зменшити викиди промислових кластерів. Кліматична криза вже надто жахлива, і ставки занадто високі, щоб відкласти ці зусилля на другий план, тоді як легші, більш помітні сектори проходять свій шлях декарбонізації. Настав час зібрати команди і приступити до роботи.

Leave a Comment