Протягом 2021 року представники ГО «Інститут сталих реформ і проектних робіт» додали значних зусиль для просування реформ в Україні та внесли свій внесок у розробку і адвокацію законодавчих ініціатив у сфері діяльності організації.
ВІДХОДИ
Співпраця з Комітетом з питань екологічної безпеки та управління відходами (далі – Комітет) Громадської Ради (далі – ГР) при Міністерстві захисту довкілля і природних ресурсів України (далі – МЕПР).
№ 2207-1 д проект Закону України «Про управління відходами»Підготовка пропозицій, висновків, аналітичні матеріали до проектів НПА.
Участь в засіданнях Комітету та ГР. Надання рекомендацій авторам законопроекту та Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.
Участь в обговореннях на засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, форумах, конференціях та інших публічних заходах.
НК 005:2021 «Класифікатор відходів»
Підготовка пропозицій, схвалених ГР до:
- Указу Президента України №722/2019 “Про цілі сталого розвитку України на період до 2030 року” встановлює список цілей, раніше прийнятий ООН у відповідному документі.
- Пункту 1а Указу Президента України №837/2019 “Про невідкладні заходи щодо проведення реформ та зміцнення держави” стосується управління відходами та промислового забруднення.
- Указу Президента України №111/2021 “Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 23 березня 2021 року “Про виклики та загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації” включає вказівки державним органам прискорити реформу екологічних податків та зборів як регулюючого механізму керування відходами
- Указу Президента України №104/2021 “Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 19 березня 2021 року “Про заходи щодо підвищення рівня хімічної безпеки в Україні” включає перелік вказівок державним органам
Промислові відходи та шлакові матеріали
Участь в обговореннях пропозицій, висновків, аналітичних матеріалів про впровадженню заходів спрямованих на збільшення обсягів застосування шлакових матеріалів (золи виносу, металургійні шлаки тощо) у якості матеріалу для будівництва або виробництва будматеріалів.
Участь в розроблянні національних стандартів, методичних рекомендацій та нецінових критеріїв для замовників будівництва та ремонту доріг, товарів із вмістом пластику, меблів і матеріалів з вмістом деревини, хімічної продукції, небезпечних відходів, електронно-електричного обладнання та послуг з організації харчування і кейтерингу.
Участь у популяризації напрацьованих рекомендацій на форумах, конференціях та інших публічних заходах.
ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ТА ЗАПОБІГАННЯ ЗАБРУДНЕННЮ
№ 3091 проект Закону України «Про державний екологічний контроль»
№ 4167 проект Закону України «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності»
Участь в обговореннях пропозицій та зауважень до засідань ГР за участю представників Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міндовкілля, Держекоінспекції із подальшим надання рекомендацій авторам законопроектів та Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.
Участь в обговореннях нових проектів Законів у сфері контролю промислового забруднення:
№ 6004 про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення, внесений народними депутатами України Устіновою О.Ю., Стефанишиною О.А. та іншими народними депутатами України;
№ 6004-1 про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності, внесений народними депутатами України Марусяком О.Р., Дануцою О.А;
№ 6004-2 про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля, внесений народними депутатами України Бондаренком О.В., Маріковським О.В., Криворучкіною О.В. та іншими народними депутатами України.
№ 6018 проект Закону «Про екологічне страхування»
Реформування екологічного податку та підтримка зеленої модернізації
Участь в обговореннях на засіданні ГР проекту плану щодо реформи внесеного на розгляд ВГО «Жива планета». Висновки та схвалені рекомендації на адресу Міндовкілля та профільних Комітетів Верховної Ради України.
Участь в засіданнях та на слуханнях Комітетів Верховної Ради:
Комітету з питань екологічної політики та природокористування
Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики
Участь в обговореннях на форумах, конференціях та інших публічних заходах.
Участь в обговореннях та надання інформаційних матеріалів до законодавчих ініціатив щодо змін ставок екологічного податку про те, шо на даний час екологічний податок витрачається не ефективно і не виконує свою головну функцію – системно вирішувати екологічні проблеми і зменшувати забруднення довкілля, у тому числі на джерелі забруднення. Екологічний податок є складовою собівартості продукції. Понад 80% сплачується підприємствами енергетичної галузі. Збільшення ставки призведе до додаткового збільшення тарифів, як для населення, так і для підприємств-споживачів енергії, що відобразиться на вартості продуктів і послуг. Отже за підвищення ставки буде сплачувати кінцевий споживач – кожен з нас. Без системної реформи екологічного податку збільшення його ставок є передчасним.
Закон України «Про екологічну безпеку»
Участь в обговореннях ініціативи ІГС на засіданні ГР та надання рекомендацій щодо доцільності розробляння.
Хімічна безпека
Участь в обговореннях щодо наближення національного законодавства до європейських стандартів та захисту працівників і населення від небезпечних для життя ризиків, пов’язаних із впливом азбесту.
Створення служби з охорони довкілля (на підприємстві)
Участь в обговореннях рекомендацій щодо внесення відповідних змін до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
КЛІМАТ ТА ЗАХИСТ ОЗОНОВОГО ШАРУ
Проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року»
Участь в обговореннях проєкту в рамках спільного засідання профільного Комітету громадської ради та комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при ТПП України за участю Міндовкілля, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, ТППУ, експертів проєкту EU4Climate в Україні, ПРООН, Інституту громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ, Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України. Експертна оцінка та підготовка рекомендацій.
Закон України «Про моніторинг, звітність та верифікацію викидів парникових газів»
Участь в обговореннях стану реалізації в рамках спільного засідання профільного Комітету громадської ради та Комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при ТПП України, за участю Міндовкілля, Національного агентства з акредитації України, Державна екологічна інспекція України, представники підприємств – учасників МЗВ, проекту GIZ.
Участь в обговореннях кліматичних ініціатив України та підготовка пропозицій до 26-ї Конференції Сторін Рамкової Конвенції ООН зі Зміни Клімату в Глазго в рамках розширеного спільного засідання Комітету громадської ради та комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при ТПП України.
ВІДКРИТІ ДАННІ ТА ЦИФРОВІЗАЦІЯ
Проект Закону «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів»
Участь в обговоренні Законопроекту, що послідовно запроваджує правові та організаційні засади функціонування національного РВПЗ. Державі такий реєстр дозволить:
- відстежувати викиди і перенесення забруднювачів у часі і просторі;
- аналізувати зменшення викидів і встановлювати пріоритети у скороченні шкідливих викидів;
- визначати пріоритетні промислові сектори для еко-інновацій;
- приймати ефективні рішення з питань запобігання та зменшення промислового забруднення.
Громадськість отримає вільний та зручний доступ до екологічної інформації, що сприятиме її участі у прийнятті управлінських рішень.
«ЕкоСистема» – національна платформа, де зібрані всі адміністративні екопослуги для бізнесу та вся екологічна інформація для громадян.
Участь в обговоренні нових електронних сервісів та е- послуг. Надання рекомендацій.
ЕКОЛОГІЧНИЙ АУДИТ
Участь в обговоренні Проєкту ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про екологічний аудит» за участю Міндовкілля, Спілки екологічних аудиторів України, сертифікованих екологічних аудиторів та надання рекомендацій.
ОВД
Участь в обговоренні:
Методичних рекомендації щодо змісту та порядку складання звітів з оцінки впливу на довкілля.
Проекту наказу Міндовкілля «Про забезпечення участі експертів у здійсненні оцінки впливу на довкілля» (НПА)
Змін до Закону України «Про ОВД»
ПРИРОДНІ РЕСУРСИ
Участь в обговоренні Проекту Стратегії розвитку водної політики України.
ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД, ЕКОМЕРЕЖА І ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ
Участь в обговоренні:
4461 проекту Закону «Про території Смарагдової мережі»
Національної стратегії збереження біорізноманіття України
Проекту наказу «Про затвердження Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду України»
ОСВІТА, НАУКА ТА СТАЛИЙ РОЗВИТОК
Участь в обговоренні:
Плану заходів щодо реалізації завдань Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021 – 2026 роки, затвердженої Указом Президента України від 27 вересня 2021 року № 487.
Екологічної стратегії м. Києва до 2035 р.